Bárki megmondhatja, aki már járt életében sportpályán, hogy ha kéttonnányi szteroiddal felpumpált macsót csődítesz össze egy helyre, akkor esélyes, hogy nem mindenki fogja betartani a szabályokat. Ekkor jutnak szerephez azok a fura zebrainges alakok.
Kövérek, félvakok és a saját édes anyukájukon kívül szinte senki sem szereti őket, de ők a szükséges rossz a játék szempontjából. Méghozzá azért, mert nélkülük nem lenne játék, csak állandó veszekedés, rossz esetben verekedés, ami meg már egy másik sport.
Megjyezés: Jelen esetben főként az NFL szabályrendszere szerint írtuk le a dolgokat, az Európában használatos egyetemiben, illetve a kanadaiban van sok apró eltérés.
A bírók mind különböző feladatot látnak el, mást és mást figyelnek a játék közben, de ebbe most ne menjünk bele részletesen. Amit tudni érdemes az az, hogy mindegyiknél van egy ilyen sárga kis zsepi, amit ha bedobnak a pályára az azt jelenti, hogy valaki elszúrt valamit és minden valószínűséggel a zebrák szeretnének a labdához nyúlni egy picit.
A labdát előre, illetve hátra vihetik 5, 10, vagy 15 yardot, vagy bizonyos esetekben, akár meg is felezhetik a távolságot az utolsó akció kezdési helye és a gólvonal között. Úgy általában nem azok a fajta fickók, akiknek a figyelmét magadra akarod vonni, persze ez sok játékosnak mégis sikerül.
Amikor a zsepi a földre kerül és az akció véget ér a nézők fele elkezd káromkodni és próbálja kitalálni, kinek a csapata van bajban. Miután a bíró ily módon felkeltette az érdeklődésünket, rámutat egy csapatra és előad egy kis táncot. Hasonlóan a méhek násztáncához ez is egy történetet mesél el, mégpedig azt, hogy ki hibázott és mit tett, amiért csapata yardokban fog megfizetni.
Több mint 100 fajta módon lehet megszegni a szabályokat a fociban és egy igazán heves meccsen két csapat egyszerre 3-4-féle módon is megteheti ezt egyetlen akció során. Ha elég sokáig követi az ember nyomon az amerikaifocit ezek legtöbbjét ki tudja következtetni, most csak a leggyakoriabbakat fussuk át gyorsan:
Ez a fickó éppen a saját alkarját próbálja lekaratézni, ami lényegében annyit jelent, hogy valamelyik játékos egy fékezhetetlen állat. Ezt személyi hibának hívják, és azt jelenti, hogy valaki szándékosan valami nagy csúnyaságot tett valakivel. A kis tánc ezzel még nem ér véget, a spori ezek után úgy tesz, mintha elrúgná a labdát, vagy eldobná, vagy valamit megragadna az arca előtt. Ez azt árulja el, hogy kin követték el a csúnyaságot. Ettől függetlenül a labda 15 yardot fog haladni abba az irányba, amelyikbe a gonosztevő és csapattársai, illetve szurkolóik nem fogják szeretni. Ennél még rosszabb, ha a gonoszságot a rúgó, vagy az irányító ellen követték el, ilyenkor automatikus első kísérlet is jár a szabálytalanságot elszenvedő félnek.
Ez a spori nem repülni próbál. Lényegében ő valakit büdös bunkónak titulál. A jelzést a „sportemberhez nem méltó magatartás” (Unsportsmanlike Conduct) kommunikálására használják. Ez olyasmit jelenthet, hogy valamelyik játékos egy másik játékos mamáját a legősibb foglalkozással hozta összefüggésbe, keménykedett egy bíróval, esetleg használta a legnemzetközibb kézjelet, vagy bármi olyat tett, amit igazán nem illik olyan sportemberekhez, akik egy csomó hölgy és gyermek előtt vívnak párharcot. A csapat ilyenkor is 15 yard-dal fizet.
Na ezt legalább tízszer lehet látni minden meccsen. A zebra elkapja a saját csuklóját, mintha a jobb kezét megpróbálná megakadályozni abban, hogy orrba verje saját magát. Ez a „holding” titkos jele. A fociban addig lehet blokkolni egy játékos útját, amíg csak bele nem zöldül, vagy olyan közel rá lehet tapadni, hogy akár egy nadrágot is húzhatnának a felek, de a piszkos kezeit mindenkinek meg kell tartania magának. Nem lehet megragadni egy – labda nélküli -játékost és megakadályozni abban, hogy oda menjen, ahová akar. Ez az egyetlen dolog, ami megakadályozza, hogy a 22 pályán lévő izomagy csapatbirkózást rendezzen 60 percen át. Ha valaki mégis megkísérli, a bírók közbelépnek, csak hogy ne váljon szokássá.
Ugye egyszerre két egység van a pályán, egy védekező és egy támadó, így két fajta holding létezik, védekező és támadó. Példának okáért az egyik védő talál egy lyukat a támadófalban, és át akar futni rajta, hogy letarolja az irányítót, még mielőtt eldobná a labdát. Ezt észreveszi az egyik támadó és megragadja a védőt, hogy szerencsétlen csapattárást megóvja az elmatricásodástól. Ez bizony 10 yard-jába fog kerülni a támadó csapatnak.
Vegyük a másik esetet. Az egyik támadó sprintel, hogy elkapjon egy labdát. Szegény védőjét kisebb futósebességgel áldotta meg a Jóisten és az akció indításától számított 5 yardon belül megragadja a támadót, hogy kicsit kiegyenlítődjön ez az igazságtalanság. Ez a védekező holding és 5 yard-jába fog kerülni a csapatnak és ráadásul egy automatikus első kísérletet is jelent a támadóknak.
Mi történik, ha a holding(, vagy bármilyen más ütközés) az előbb említett 5 yardon kívül történik passzjátéknál? Ilyenkor az ítélet „pass interference” és a büntetés
Ez csak egy kis ízelítő volt a bírói mozgásszínházból, az alábbi linken az összes létező jelzés megtekinthető animáció formájában.
Utolsó kommentek