Csak 120 kiló fölötti fekák játszák ezt a játékot, a 100 alatti IQ alapkövetelmény, és egyébként is, ez lényegében csoportos garázdaság. Mint gyakorló focisták és futball szerető emberek gyakran találkozunk érdekes tévképzetekkel az amarikaifociról. Szájbarágó, vagy mi a fene.
Ez ugyan az, mint rugby: Hát nem egészen. Tény, hogy a labda itt sem kerek, meg kézbe lehet venni, de itt nagy vonalakban meg is állnak a hasonlóságok. Azáltal, hogy a fociban lehet előre passzolni, illetve blokkolni a labdás játékosnak, teljesen más a két játék. Mint a kosárlabda és a kézilabda.
Sisakban és vállvédőben nem nehéz janinak lenni: A "védőfelszerelés" egyben támadófelszerelés is. Ha nem tudod használni a sisakod és a vállvédőd, akkor olyan, mintha rajtad sem lenne, ha érted a módját, akkor pusztítasz vele, mint egy élő faltörőkos.
Ilyet nem csinál az ember páncél nélkül.
Én túl kicsi vagyok ehhez a játékhoz: A méretek számítanak, de csak azonos technikai képzettség és egymással szembe kerülő pozíciók mellett. Mind a támadóknál, mind a védőknél számos olyan poszt van, ahol a gyorsaság, illetve ügyesség, és nem a méret és az erő a fő vezérelv. Lásd Darren Sproles (running back, 167 cm, 84 kg), vagy Roscoe Parrish (wide receiver, 175 cm, 75 kg). Hogy egy klasszikust idézzek: Nem a kutya mérete számít a harcban, hanem a harc mérete a kutyában!
Ez az idióták sportja: Már hazai szinten is 3-6 féle felállást, és az azokból futott 15-50 különböző playt kell tudniuk a támadóknak, és 1-2 féle alapvédelmet, számos speciális védelmet (gólvonal, hosszú kísérlet) és az azokból eredeő 2-3 zóna és 2-3 emberfogásos védekezést, no meg 5-10 féle különböző stuntot (blitzek, irányító siettetések) kell ismerniük és végrehajtaniuk a védőknek. Ez papíron lerajzolva és leírva úgy 50-100 oldal. Szóval nem árt, ha a játékosk nem kifejezett idióták.
Ilyenből, meg ilyenebből van 100 oldal és meccs közben 5 másodperced van, hogy tutira visszaidézd. Miközben a seggeden veszed a levegőt.
Az irányítóé a legjobb/több csaj: Oké, itt nem vitatkozunk, de azért van, hogy a többiek is jól járnak.
A védők csupa sittes arcok: A védelemben igazából általában kevesebb nagydarab van, mint a támadóknál, miután csak 3-4 falember van, szemben az 5 támadófallal. Mután a támadók (jóesetben) tudják mit csinálnak, a védelmbe fürgébb emberek kellenek, mert nekik le kell reagálniuk a támadókat és úgy kell cselekedniük. Ugyanakkor az tény, hogy nem árt, ha a védőkben van egy egészséges dózis gonoszságból és anyaszomorításból. Csak a biztonság kedvéért.
A fociban mindent lehet: Mondjuk úgy, hogy a labdavivővel sok mindent lehet. De azt is csak a karokkal és felsőtesttel végrehajtva - rugdosódást meghagyjuk a labdarúgóknak - és bizonyos keretek között. Akinél meg nincs labda, azt csak szemből lehet támadni, de megfogni, vagy lerántani még onnét sem. Aztán persze a gyakorlatban történnek érdekes dolgok, és repülnek a szép sárga zászlók.
Amerikaifoci? Az Árpával játszol, a Farkasoknál?: A 2009-es idényben 26 felnőtt és 8 junior csapat vett részt hivatalos bajnokságban Magyarországon. Ha focistával találkozol, jó eséllyel nem a Wolves játékosa lesz, és valószínű nem is ismeri Árpa Attilát. Viszont egyike lehet annak a több mint 1200 játékosnak, akik nem kevés áldozattal, többnyire saját zsebből finanszírozva űzi ezt a nagyszerű sportot.
Utolsó kommentek