Az alábbiakban egy levelet közlünk, melyet neve elhalgatását kérő olvasónktól kaptunk. Noha van benne a félinformáció, illetve ebből eredő hibás következtetés, leközüljük - megjegyzéseinkkel ellátva - a "közhangulatot" lefestendő. A 2009-es versenykiírásról saját elemzésünket pénteken rakjuk ki.
Amerikaifootball szeretőként és játékosként is vártam már a következő évi versenykiírást, de a Mikulás csalódást okozott. A MAFSZ által tegnap nyilvánosságra hozott 3 osztályú bajnokság kiírás jó néhány jogi és szakmai kérdést felvet.
A bajnokság felépítése és logikája egyértelműnek tűnik. A már 2008-ban MAFSZ tagsággal rendelkező csapatokat sorolja az I és II. Divízióba, még az újonnan csatlakozott 6 csapat kibővítve a DIV I-es egyesületek második csapataival kerültek a DIV III-ba.
Jogi szempontból az alábbi kérdések fogalmazódnak meg bennem a kiírás láttán:
A tavalyi bajnokságban 8 egyesület vívta ki magának az I osztályú indulás jogát. A 8 egyesületből a VIPERS kiesését követően még mindig 7 csapat indulhatna az I. osztályban. Adódik a kérdés, milyen logika mentén válogatott a szövetség a csapatok közül és fosztott meg önkényesen 2 csapatot (Nagykanizsa, Szolnok) az I. o. indulás jogától? Kérdés, hogy a két csapattal vajon előre egyeztetett a szövetség?
A két csapat előre jelezte a szövetségnek, hogy nem kívánnak résztvenni a Div1-ben 2009-ben. Erről bővebben a szövetség honlapján.
Ha igen, akkor felmerül az is, hogy egyes csapatok már a kiírás előtt rendelkezhettek információval a bajnokság lebonyolítási rendjét illetően, és ez alapján hozhatták meg döntéseiket, még mások a 2 osztályos bajnokság tudatában „építették a jövőt”. Gondolok itt például az újonnan szövetségbe lépőkre. Ők vélhetően fejlődésük és a nagyobb sportbéli kihívások okán választották az anyagilag nagyobb áldozattal is járó szövetségi tagságot és cserébe most ismét indulhatnak a „Rookie kupában”, ráadásul – erre még később visszatérek – a Rebels-szel nehezítve, vagyis csak matematikai esélyük van a magasabb osztályba lépésre. Két évre bebetonozták őket a DIV III-ba. (A Kistarcsa talán sejthetett valamit, hiszen így van egy esélyük a wildcardon?)
Valóban nem volt szép eljárás Div2-be hívni a csapatokat, majd Div3-at kiírni.
Ha nem egyeztettek a Kanizsával és a Szolnokkal, akkor vajon ők mit szólnak, hogy egyik pillanatról a másikra a DIV II-ben találjál magukat?
A csapatok jogán kívül a játékosok egyéni jogai is sérültek. Ha valaki például azért igazolt a nyári időszakban valamelyik csapathoz mert mondjuk a DIV.II-ben szeretett volna játszani, most már megeheti amit főztek neki, több átigazolásra nincs módja.
A szakmai kérdések a fentieknél összetettebbek. Haladjunk felülről lefelé és vizsgáljuk meg az egyes divíziókat.
A DIV I. 5 csapatból áll. Az 5 csapatból az „ alapszakasz” után 4 jut a rájátszásba, ahol eldől a bajnokság sorsa. A DIV I kimenetele egyértelmű, a bajnokság érdektelenné vált. Már most megjósolható, hogy a Farkasok és a Tehenészek játsszák a döntőt, az egymás elleni alapszakasz eredménytől eltekintve valószínűleg 100%-os mérleggel. Ráadásul az 5 csapat 5 alapszakasz mérkőzést játszik. Nem tudjuk ugyan a sorsolási szabályokat, de feltételezve, hogy mindenki játszik mindenkivel, plusz egyet meccsel még valakivel másodszor is, könnyen beláthatjuk, hogy a bajnokság lebonyolítási rendje nemhogy tompítaná a sorsolás „szerencsefaktorának” hatását, hanem meghatározó tényezővé lépteti elő. Gondoljunk csak bele, hogy a körmérkőzések után kialakult – elvileg az erőviszonyokat valóságosan tükröző - sorrendet plusz egy sorsolt mérkőzéssel összekavarják, ahol az utolsó két helyen álló csapatnak nagyon nem mindegy, hogy az egyik mondjuk a Wolvesszal játszik, még a másik egy vele egy súlycsoportot képező csapattal.
Harmadszor kicsit furcsán hangzik: 5 csapatos alapszakasz 4 csapatos rájátszás.
Az 5 csapat, amely az első osztályban fog játszani sokkal inkább egy szintet képvisel, mint a 2008-as Div1 csapatai. A sorsolásos rendszert mi is szerencsétlennek érezzük és valóban eldöntheti a kiesést, hogy ki-kivel játzsa a plusz egy meccsét.
A DIV II.-vel, ha csak szűken erre az osztályra fókuszálunk és figyelmen kívül hagyjuk a környezetet, önmagában különösebb gond nincs. A lebonyolítási rendszer megegyezik a tavalyi – egyébként véleményem szerint jó – rendszerrel. A WILDCARD intézménye az induló csapatokat még megváltoztathatja, de erre inkább a DIV III kapcsán térnék vissza.
A DIVIZIÓ III „intézménye” rengeteg sebből vérzik. Már egyszer leírtam, de még egyszer megismétlem: a legnagyobb átverés az új szövetségi tagoknak, akik jelentős anyagi többletvállalásért szinte semmit nem kaptak.
Ráadásul többet fizetnek, mint a Div2 csapatai (255e vs. 280e).
De menjünk szépen sorjában.
Az indulók végleges listája a WILDCARD rendszer miatt még változhat és véleményem szerint változni is fog. A WII valószínűleg simán nyeri a Wildcard meccset és fellép a DIVII-be. A Titans II (alias Kistarcsa) vagy feljut vagy nem, de a kialakult végleges DIV III mezőnyből mindenképp kilóg a Rebels.
A Rebels játékosai VIPERS színekben kivívták maguknak az I. osztályú, önálló indulás jogát. Akaratukon kívül egyesíteni akarták őket a Titánokkal, amit a társaság nem fogadott el, továbbra is önállóan szerettek volna indulni. És innentől kezdődik a kálváriájuk. Eléggé vitatható módon először elvágták előttük a DIV I. indulás jogát, majd miután új egyesületet találtak, jelen kiírással a DIV.III-ba száműzték őket. Talán ők ennek a bajnoki rendszernek a legnagyobb vesztesei és ha összeesküvés elméletet és szándékosságot nem emlegetünk, akkor is méltánytalan ami velük történt. Minimum 2 év mire az egyébként megérdemelt helyen szerepelhetnek, mellyel olyan mély szakadékba lökték őket, ahonnan csapat legyen a talpán aki kimászik.
Ha mégis együtt maradnak és nekiindulnak a felfelé vezető útnak, – feltételezve, hogy a WII a másodosztályban fog indulni – toronymagasan ők a DIV.III esélyesei. A többi csapat reálisan csak a 2010. bajnokságban számolhat a feljutás esélyével.
A volt Vipers játékosoknak tisztában kellett lenniük azzal, hogy az első osztályú indulás jogával az egyesület rendelkezik és nem ők, mint magánszemélyek csoportja. Maximum erkölcsi érv áll mellettük, azonban jogilag lehetetlen az első osztályba sorolni őket.
További jogi problémát vet fel a WILDCARD rendszer: milyen alapon kapja meg 2 csapat a Wildcard meccs jogát és a többi miért nem? Miért van rá nekik joguk és a többinek nincs? A többi csapatot milyen jogon diszkriminálta a szövetség? Valóban nehezen indokolható a Wildcard rendszer, azonban erről bővebben írunk pénteken.
Ha most holnap mondjuk a Tataiak egy merész ötlettől vezérelve megegyeznek a Győrrel és SharksII-ként neveznek akkor ők is játszhatnak? (ez csak példa volt. sic).
És egy szubjektív vélemény a végére: ezzel a kiírással sem a csapatok fejlődését, sem a bajnokság izgalmasabbá tételét, sem a sportág népszerűségének növekedését nem segíti elő a szövetség, sőt…
Pedig lett volna néhány lehetőség egy igazságosabb és a jövő szempontjából megalapozottabb lebonyolítási rendszerre is. Csak néhány lehetséges variáció:
A DIV.I 7 csapata mellett méltányossági alapon megadják a jogot a REBELSnek, ezzel 8 résztvevőre bővítve a divíziót. A lebonyolítási rendszer a tavalyival megegyezően alakulhatott volna. Ebben az esetben a DIV.II –ben azonban 17 csapat lett volna, ami meglehetően megbonyolítaná a rendszert, de erre is vannak megoldások.
A DIV.I. marad 7csapattal. Ebben az esetben a DIV.II-ben 18 csapat van. 3 db 6 tagú csoporttal, a két csoportelső automatikus rájátszásba jutásával, valamint a csoport harmadikok közül a két legjobb kiválasztásával (akár elért eredmény alapján, akár jó értelemben vett wildcard rendszerrel) a 8 fős playoff mezőny rendelkezésre áll.
A szövetségben jelenleg 25 csapat van. A második csapatok indítási joga nélkül 23 lenne. Ha ehhez hozzávesszük a Kistarcsa önálló indulásának lehetőségét, az 24 csapat. Matematikailag tökéletes szám egy 6 csoportos, csoportonként 4 csapatos rendszerhez. A mostani DIV.I csapatokat a csoportok élére kiemelve biztosítható lett volna egy erőviszonyokat tökéletesen figyelembevevő, NFL-hez hasonló rendszer. Nem is beszélve arról, hogy ezt már ki sem kell találni, hiszen létezik és véleményem szerint a csapatok és a sportág fejlődését is ez segitenék a legjobban.
Mi inkább egy 20 csapatos, területi csoportos másodosztályt támogatnánk, a Div1 csapatoknak semmi értelme a többiekkel mérkőzni és fordítva.
Ezek azonban csak álmodozások, példák. A tény az, hogy Magyarországon jelenleg egy jogilag vitatható és szakmailag kifogásolható kiírás született és csak reménykedni tudunk benne, hogy a bajnokság indulásáig hátralévő rövid időben a szövetség újragondolja a lehetőségeket és egy jogilag és szakmailag is megalapozott kiírás alapján játszhatunk, drukkolhatunk.
Utolsó kommentek