Idén bíróhiány miatt az az érdekes megoldás született, hogy a másod-, illetve harmadosztályt tavasszal, míg az első osztályt ősszel bonyolítja a Szövetség. Jóslatunk; visszaesett nézőszám, visszalépő feljutó, átigazolási mizéria. Már volt erről szó korábban is, de az alábbiakban összegyűjtöttünk egy kis gondolat-csokrot ezen megoldással, és a kialakult helyzettel kapcsolatban.
Európai gyakorlat és az éghajlat
Az európai gyakorlat szerint (többnyire) tavasszal kerülnek a bajnokságok megrendezésre. A magyarázat: 1) Az import amerikai edzők ősszel otthon dolgoznak (ez nálunk nem jelentős); 2) Nincs olyan népszerűsége a sportnak, hogy időjárástól függetlenül megteljenek a lelátók.
Itt bizony tele a lelátó a hóesés ellenére is.
Tavaly közel 2.500-an látogattak ki a Div I döntőjére. Kíváncsian várjuk, hogy egy esős-havasesős november 7-én hányan lesznek az idén. Persze lehet mondani, hogy a Szövetség baja, ők rendezik a döntőt, de a játékosok és sport számára rossz, ha kevesen vannak az év legnagyobb eseményén. Ráadásul a csapatok fizetik a döntő rendezési költségeit, így a MAFSZ-nak bukta nem igen lesz belőle. Ne legyen igazunk.
Kiegészítés: Noha Amerikában hóban-fagyban is megtelnek a lelátók, a döntőket és bowl gameket (decmber-február) az utóbbi évtizedekben fedett pályákon, illetve déli államokban rendezték.
Elődöntők a hosszúhétvége/utcai harcok közepén
Az elődöntőket a hosszúhétvége közepére rakták (október 24). Tavaly az év minőségileg legjobb focis rendezvénye volt a Wolves-Cowboys közös rendezésű dupla-elődöntő a Margitszigeten. Más kérdés, hogy a két Budapesti csapat viszonylag könnyedén győzött (55:8, 48:30), ezért a döntő sokkal izgalmasabbra sikeredett. Gyönyörű napsütés (június 6.), kiváló környezet (MAC Stadion), 1600 néző. Idén próbálja meg ezt bármelyik csapat utánozni. Ha jó idő lesz, az emberek elutaznak három napra, ha rossz idő lesz, esélytelen 5-600 embernél többet kicsalogatni. Egy margitszigeti, vagy hasonló kaliberű rendezés (á 800.000-1.200.000 HUF) szinte lehetetlen. Na és akkor vegyük bele még a biztonsági kockázatot is. Az elmúlt évek sajnálatos eseményei nyomán valós lehetőség, hogy október 23-án ismét utcai harcok alakulnak ki a fővárosban. Az időpontválasztás nem csak rendezvényszervezési és PR szempontból elhibázott, de felelőtlenség úgy általában.
2008.07.06. Margitsziget. Novemberben is lesznek ennyien?
Feljutás és igazolások
Az eltolt bajnokság olyan rendszert eredményezhet, hogy a feljutó, vagy tavasszal kiharcolja a feljutást, majd ősszel játszik a magasabb osztályban - így kicsenget csak nevezési díjakra az adott évben közel 1.000.000 forintot -, vagy 15 hónappal a feljutás után indul el az első osztályban. Belátható, hogy az utóbbi szakmai szempontból mennyire rossz megoldás, a játékosoknak kimarad egy év komoly versenysorozat nélkül, gyengébbek lesznek, mint a másodosztály csapatai. Nem véletlen, hogy a Div II bajnok Dunaújváros Gorillaz nem is kért a feljutásból. Amellett, hogy vezetőedzőjük egyben az első osztályú Győr feje is, sokkal egyszerűbb volt legjobb játékosaikat kölcsönadni a Sharks számára, mint kivárni a 15 hónapot.
Ezzel el is jutottunk az igazolások kérdéséhez. Annak elkerülésére, hogy a több osztályban csapatot indító Egyesületek „lejátszassák” teljes gárdájukat az alsóbb osztályokba, netalántán ugyan azzal a kerettel két bajnokságban vegyenek részt, a Szövetség korlátozta a keretek átjárhatóságát csapatokon belül (maximum 10 fő játszat az alacsonyabb osztályú csapatból a magasabb osztályúban). Talán nem kell kielemeznünk, hogy ennek milyen káros hatásai vannak a játékosok fejlődésének szempontjából, ugyanakkor megjegyeznénk, hogy ezzel a nagy Egyesületek hűséges játékosaival szemben előnybe hozta a kisebb csapatok „vándorait”. Jelen helyzetben a Cowboys, a Wolves, vagy a Titans maximum 10 saját nevelésű, a másodosztályban indított játékost nevezhetett Div I-re, míg a Győr 15-16 dunaújvárosi játékost vett kölcsön. Noha Grátz Vilmosnak nagy szerepe van abban, hogy a Gorillák ilyen kíváló játékosok lettek, ez akkor is abszurdum.
Hab a tortán
Végezetül, a kölcsönadás témakörénél maradva, álljon itt három idézet az átigazolási szabályzatból.
7. (3) A játékos egyik sportszervezetből egy másik sportszervezetbe való kölcsönadása átigazolásnak minősül. Kölcsönadni csak az MAFSZ Versenybizottságnál érvényes szerződéssel rendelkező, vagy nyilvántartásba vett játékost, játékost lehet.
...
7. (3) g) A kölcsönadható játékosok száma nem korlátozott, azt az erről készülő megállapodásban kell rögzíteni a feleknek....
8. (17) Egy sportszervezet egy bajnoki évben egy másik sportszervezettől maximum 4 játékost igazolhat át. Amennyiben ennél több kérelem érkezik be az MAFSZ illetékes szervéhez, úgy az MAFSZ Versenybizottsága hivatalból fegyelmi eljárást indít az átvevő sportszervezet ellen. Az így benyújtott Átigazolási kérelmek mindegyike semmisnek tekintendő, a játékos játékjoga az eredeti sportszervezetnél marad.
Szigorúan értelmezve – és jogi szöveget szerintünk csak így lehet – ennek értelmében, a 7. (3) g) ellenére is csak 4 játékost lehet kölcsönvenni egy sportszervezettől. Amennyiben értesüléseink nem tévesek – a Titans esetében lehetnek azok, a Győrnél köztudomású, hogy 8 újvárosi szerepelt a hétvégén – mind a Győr Sharks, mind a Budapest Titans megszegte ezt a tilalmat átigazolásai során, így összes érintett átigazolásuk érvénytelen. Folyomány: Játékosok jogosulatlanul léptek pályára az első fordulóban, 35:0 az ellenfélnek, pénzbüntetés. Persze ez a következmény valószínűtlen, már csak azért is, mert a Titans-t sajnos várhatóan mindenki többel fogja verni 35 pontnál, ráadásul vezetőjük egyben a versenybizottság feje is.
Véleményünk szerint a fentiek remekül szemléltetik, hogy miért problematikus elcsúsztatva játszani a bajnokságokat, ráadásul az első osztályt hagyni az év végére. Reméljük a jövőben jobb, átgondoltabb megoldás fog születni, nem lesznek olyan szűk keresztmetszetek, amelyek ilyen kényszermegoldásokhoz vezetnek. Ennek érdekében arra bíztatjuk az érdeklődőt, hogy jelentkezzen a szövetség bíróképzésére, melyet hamarosan meghirdet a játékvezetői bizottság!
Utolsó kommentek