Sokaknak bármily meglepő, az amerikai foci Magyarországon nem Árpa Attilával és Budapesti Farkasokkal kezdődött. Majd másfél évtizeddel a Wolves színrelépése előtt játszottak már a tojáslabdával kishazánkban, az alábbiakban ennek történetét kíséreljük meg felidézni.
A Budapest Cowboys a '90-es évek közepén az Ostrava Steelers ellen.
Teljességre és tökéletességre nem törekszünk, írott forrás nem sok maradt fenn a korai történetből, főként szóbeli beszámolókra kellett hagyatkoznunk a visszatekintés összeállításánál. A pontosításokat, kiegészítéseket és forrásokat szívesen vesszük.
Őskor
Az első szárnybontogatásokra nem sokkal a rendszerváltás után, 1991-ben került sor. Egy Tom Kelly nevű amerikai rögbisekből és amerikai katonákból szervezett két csapatot (Redskins és Bluejays) egy bemutató meccs erejéig. A két sebtiben összedobott, és a beszámolók szerint az előre passzt csak hírből ismerő csapat az Üllői úton csapott össze, mintegy 8 ezer néző előtt. Miután Mr. Kelly alapvetően üzleti vállalkozásként vágott bele a meccs szervezésébe, és úgy gondolta a csúcson kell abbahagyni, jó pár kiegyenlítetlen számlát hátrahagyva eltűnt a balfenéken.
Budapest Star Force meccs után Kecskeméten, ahol egy német csapattal játszottak felkészülési mérkőzést.
A játékosok, akiket megragadott ez a sport azonban máshogy gondolták, Budapest Star Force néven egyesültek, szedett-vedett felszereléseikkel és többnyire rendes edző hiányában is tovább készültek. 1991 november elsején a Starforce a Münich Nightmare csapatát fogadta egy meglehetősen nagy felhajtással körített meccsen, ahol aztán a müncheniek csúnyán elkenték a szájukat.
1991 végén, 1992 elején - egy szórakozó helyen történt összeszólalkozás után - alakult a második, Jeff White által edzett csapat, a Budapest Lions. A két alakulat több bemutató meccset játszott egymással országszerte, melyek általában a tapasztaltabb Star Force fölényes győzelmeivel végződtek. A Lions hivatalos bejegyzését követően pár hónappal 1992 végén beolvadt a Star Force-ba és White irányítása alatt készültek tovább.
A Star Force 1993-ban elindult az osztrák harmadosztályban, amit egyből meg is nyert a magyar gárda, azonban pénzügyi megfontolásokból nem léptek fentebbi osztályba a következő szezonban. 1994-ben úgy nyerték meg a harmadosztályt, hogy csak egy TD-t engedélyeztek egész szezonban ellenfeleiknek. A korszakra jellemző, hogy annyira kevés rendes felszerelés állt a srácok rendelkezésére, hogy sokszor támadók le, sisak le, vállvédő le, vállvédő fel, sisak fel, védők fel volt a menetrend meccseken belül is.
1994 során a csapat felszerelést kapott egy német csapattól, illetve új edzőjük lett Jeff Egan személyében, aki nagy Dallas Cowboys drukker révén megváltoztatta az egylet nevét Budapest Cowboys-ra. A Cowboys 1995-ben megnyerte az osztrák másodosztályt, masszív és Európa szerte híres védelmük csupán két pontszerzést adott fel az egész szezon során.
Az évtized második felében a Cowboys áttért a cseh csapatok terrorizálására, három bajnoki címet és négy kupagyőzelmet szereztek északi szomszédainknál négy év alatt. Ennek ellenére 1999-re pénzügyi nehézségeik és az alacsony nézőszám hatására, illetve hazai ellenfelek hiányában mélypontra került a foci Magyarországon. 2000-ben ugyan még volt néhány edzés, azonban az eredeti Cowboys az éve elején feloszlott.
Újkor
2004 elején az NFL európai terjeszkedési kampányának nyomán a Sport1 műsorára tűzte a Superbowl-t, ekkor több mint 10 éve először volt foci magyar tévében. Ez az esemény összehozott sok régi arcot az egykori Cowboysból, illetve számos új érdeklődőt és rajongót. Az ismertebbek közül említést érdemel Árpa Attila tévés személyiség és Dámosy Zsolt sportmenedzsert, az inkább csak foci berkeken belül ismertek között a teljesség igénye nélkül kiemelnénk Bencze Ferencet, Bíró Gyulát, Érdi Gábort, Kollár Balázst, Kovács Zsoltot, Péter Csabát és Varga Istvánt, továbbá az index fórum amifoci topicját, ahol a kezdeti kapcsolatfelvételek történtek.
A régi Cowboys játékosok 2004-ben összejöttek és játszottak egyett a frissen alakult Wolves ellen.
2004 április másodikán megalakult a Dirty Dogs, mely kevéssé eladható nevet májusban Wolves-ra változtatták, majd hamarosan bejegyezték a csapat hátterét adó Budapesti American Football Egyesületet. A Wolves első meccsét Gols-ban, a Fischamend Oilers ellen játszotta, ahol is 35:0-ás magyar siker született.
Első meccsére a Wolves az ex-Cowboy Varga István játékos-edző irányításával készült. Varga a későbbiekben tevékenykedett a Szentlőrinc Giants-nél és az új Cowboys-nál is.
A tavaszra már a 30 éves edzői múlttal rendelkező Lee Hlavka irányításával készült az alakulat. Hlavka elmondása szerint, amikor először kiment a srácokat megnézni a Hajógyári szigetre, majdnem visszaült a kocsijába és elhajtott, annyira szörnyű volt a látvány.
2005 tavaszán, magyar bajnokság és ellenfelek hiányában a Wolves az osztrák másodosztályban indult. Ugyan első két meccsüket elvesztették, de végül másodikként végeztek a bajnokságban, és ezzel feljutottak az első osztályba. A csapatot övező erőteljes médiajelenlét hatására 2005-ben számos csapat alakult országszerte (Debrecen, Győr, Nagykanizsa, Budapest).
Wolves dominancia
Az év második felében megalakult a Magyarországi Amerikai Futballcsapatok Szövetsége (MAFSZ) és sebtiben ki is írták őszre az első magyar bajnokságot. A profi edzővel készülő és nemzetközi tapasztalattal rendelkező Wolves ellen a frissen alakult gárdáknak nem volt esélyük, a Farkasok öt meccsen 291 pontot szerezve, és csak 16-t engedélyezve elsöprő különbséggel nyerték a kiírást, 46:0-ra verve a Debrecent a döntőben.
2006-ban a magyar versenysorozat már az európai szokásoknak megfelelően tavasszal került megrendezésre. A második bajnokságban a Debrecen Gladiators, a Budapest Wolves II, a Szolnok Soldiers, az Eger Heroes (Keleti-csoport) és a Győr Sharks, Budapest Black Knights, a Nagykanizsa Demons és a Zala Predators állt rajthoz (Nyugati), miközben a Wolves első számú gárdája az osztrák első osztályban vitézkedett. A II. Hungarian Bowl döntőjében a Győr 7:6 arányú győzelmet aratott a Debrecen felett, míg a Wolves egy váratlan vereséggel lemaradt az osztrák rájátszásról. Ősszel kiírták a mindez idáig egyetlen, Blue Bowl-ra keresztelt magyar kupát, amin a Wolves első csapatával vett részt és 2005-ös bajnoki szezonjához hasonló eredményeket produkálva megnyert.
A mai napig a Blue Bowl volt az egyetlen alkalom, hogy a Budapest Cowboys és a Budapest Wolves összecsapott, a frissen alakult Tehenészekre a Farkasok 75:0-ás verést mértek.
2007-ben a magyar bajnokság már két osztályban került kiírásra, a divízió I-ben indult a Debrecen, a Black Knights, Soldiers (Keleti-csoport), valamint a Győr, a Nagykanizsa és a Wolves II (Nyugati-csoport). A második vonalban három csoportban már 9 csapat állt rajthoz. Az első osztályban ismét a Győr Sharks és a Debrecen Gladiators jutott a döntőbe, a 2006-os döntőt meghazudtolóan sok pont született, a Cápák 42:12 arányban diadalmaskodtak. A divízió II-ben a lebonyolítás számomra kicsit átláthatatlan volt, de az biztos, hogy az első helyen a Budapest Cowboys, második helyen pedig a North Pest Vipers végzett, ezzel feljutva az első osztályba.
Eközben a Wolves első számú gárdája ismét rajthoz állt az osztrák első osztályban, ahol megverte az akkor közel három éve veretlen Vienna Vikings csapatát, majd az elődöntőben elbukott az előzetesen sokkal gyengébbnek tartott St. Pölten Invaders ellenében. Közben párhuzamosan elindult a South Eastern European League (ma már Central European Football League) kiírásában, ahol 7 győzelmet és 1 vereséget begyűjtve jutott a rájátszásba. A Wolves az elődöntőben hosszabbításban legyűrte a Novi Sad Dukes csapatát, majd történetének legsötétebb napján, az utolsó másfél percben 13 pontos vezetést leadva kiengedték a biztos győzelmet a kezeik közül és 28:27 arányban alul maradtak a Vukovi Beograd ellenében.
Időközben itthon is beindult az utánpótlás képzés, elsőként a Wolvesnál. A magyar junior kiírás meccseit ellentmondást nem tűrően söpörték be 2007-ben, majd ráadásként megnyerték az osztrák utánpótlás kupát is.
2008-ban az első- és másodosztályban összesen már 18 csapat indult, a másodosztály döntőjét július 5-én a Nyíregyháza Tigers nyerte a Zala Predators ellenében, míg a IV. Hungarian Bowl július 12-én kerül megrendezésre a BVSC szőnyi úti pályáján, a Budapest Cowboys és a Wolves részvételével.
Utolsó kommentek